Z Budapešti do Oponíc

V rozbehnutom letnom semestri sme sa odhodlali pozrieť aj za hranice učební. Naším cieľom bola najprv metropola Maďarska a o týždeň neskôr aj neďaleké Oponice.

S kolegami z pracoviska a so študentmi prvého magisterského ročníka sme spojili príjemné s užitočným a koncom marca sme sa „stretli“ v Budapešti. Tá bola cieľom jednak našich výskumných a študijných pobytov v miestnych knižniciach, a zároveň prednáškového pobytu v rámci programu Erasmus+.

So študentmi sme širšie centrum mesta prešli celkom za 3 dni. Stačilo nám to na to, aby sme spoločne spoznali nielen dôležité miesta späté s maďarskou resp. stredoeurópskou históriou, ale aj život domácich obyvateľov Pešťbudína. Navštívili sme nielen tradičné miesta, ako budovu parlamentu či Baziliku sv. Štefana, Széchenyiho reťazový most, Námestie hrdinov, ale aj mnohé iné. Jedno doobedie sme strávili v obrovskom mestskom parku, ktorý okrem hradu Vajdahunyad zdobí už aj novootvorené múzeum hudby a etnografické múzeum. Prostredníctvom mnohých pamätníkov v centre sme si pripomenuli históriu spätú napríklad aj s početnou židovskou komunitou.

Po tejto exkurzii nás čakala ďalšia, tentokrát do oponickej knižnice, ktorá je známa nielen naprieč Slovenskom. Je to vďaka unikátnej zbierke kníh, vrátane viacerých prvotlačí, ktoré sa v nej nachádzajú (napr.  Danteho Božská komédia s ilustráciami S. Boticceliho a pôvodne aj Gutenbergova biblia z roku 1455). Z autorov zaujmú Macchiavelli, Petrarca, G. Bruno, Galilei, Da Vinci, Dumas, Balzac či Newton a mnoho ďalších.

Poslucháčov študijného programu Stredoeurópske areálové štúdiá a Maďarsko-slovenský bilingválny mediátor zaujala nielen história kaštieľa, v ktorom knižnica sídli, ale aj samotná prehliadka, ktorá bola obohatená o výklad venovaný 20. rokom minulého storočia.

Autorka textu, videa a fotografií: PhDr. Lenka Tkáč-Zabáková, PhD.

Z Budapesti do Oponic 01

Z Budapesti do Oponic 02