Podujatia ÚSJK v rámci NUD 2023

Ústav stredoeurópskych jazykovkultúr FSŠ UKF v Nitre zorganizoval počas Nitrianskych univerzitných dní sériu troch zaujímavých prednášok, ktoré mali výraznú účasť a zaznamenali značný úspech.

Prvá prednáška s názvom Ako vzniká námet televízneho seriálu sa uskutočnila 19. apríla 2023 na pôde FSŠ UKF v Nitre. Študentom a pedagógom prednášala popredná slovenská scenáristka Diana Starinská Kacarová. Táto absolventka scenáristiky a dramaturgie na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU spolupracovala na viacerých dokumentoch a dokumentárnych cykloch, ako napríklad Radosť zo života, Deti o deťoch, Família, Hranica v srdci, s režisérom Pavlom Barabášom na filmoch Juzek PsotkaEverest, Mongolsko v tieni Džingischána. Venuje sa tiež tvorbe hraných seriálov (napr. Medzi nami, Ordinácia v ružovej záhrade, Búrlivé víno) a písaniu pre rozhlas a divadlo. Prednáška Diany Starinskej Kacarovej sa týkala prípravy námetu televíznych seriálov v globálnych televíznych spoločnostiach (napr. Netflix či HBO). Scenáristka študentov a pedagógov FSŠ oboznámila s aktuálnymi seriálovými trendami a odhalila aj zákulisie prípravy a výroby populárnych cyklických mediálnych produktov.

NUD 2023 01

NUD 2023 02

NUD 2023 03

NUD 2023 04

NUD 2023 05

Druhá prednáška s názvom Ako uvažovať o svetovej literatúre z okraja? Prehodnocovanie od popredného svetového slovinského komparatistu Marka Juvana (člen Academia Europaea, vedúci vedecký pracovník Ústavu slovinskej literatúryliterárnej vedy ZRC SAZU, profesor teórie literatúry a slovinskej literatúry na UniverziteĽubľane a člen výkonného výboru ICLA/ICLA) sa uskutočnila 27. apríla 2023 opäť na FSŠ UKF v Nitre. V prednáške zdôraznil, že svetový literárny systém, definovaný nerovnosťami kapitalizmu a globalizácie, je dominantnou úrovňou svetovej literatúry, ale v jeho tieni fungujú aj ďalšie úrovne, kde sú vzťahy medzi centrami a perifériami rôzne situované. Poukázal na dva príklady budovania sveta slovinského modernizmu, autorov Florjana LipušaTomaža Šalamuna.

NUD 2023 06

NUD 2023 07

NUD 2023 08

NUD 2023 09

NUD 2023 10

A napokon tretia prednáška sa uskutočnila taktiež 27. apríla 2023 na FSŠ UKF v Nitre. Prednášajúcou bola Zuzana Kopecká, ktorá v súčasnosti pôsobí v Krajskej knižnici Karola KmeťkaNitre a zároveň je zakladateľkou vzdelávacieho centra Educat, ktoré aj odborne vedie. Jej prednáška sa venovala mäkkým zručnostiam vo výučbe slovenského jazyka a literatúry. Bola určená najmä budúcim učiteľkám a učiteľom, ktorí majú túžbu vzdelávať deti v rámci zážitkového učenia sa, rozvíjať ich tvorivosť a cez literatúru ich vychovávať i vzdelávať v dôležitých spoločenských témach. Zuzana Kopecká sa sústredila najmä na enviromentálnu tému, cez ktorú predstavila tri knihy Simony Smatana (Čechová) – František z kompostu, Včelár JožkoHovnivál Hugo.

NUD 2023 11

NUD 2023 12₁