Zástupcovia ÚMJL na 36. celoštátnej ve­dec­kej študentskej kon­fe­ren­cii v Maďarsku

V dňoch 12. - 14. apríla 2023 sa na pôde Fakulte humanitných a sociálnych vied Kalvínskej  univerzity Gáspára Károliho v Budapešti konala 36. celoštátna vedec­ká študentská konferencia  v spoločenskovedných disciplínach.

Na celoštátnej vedeckej študentskej konferencii v Maďarsku môžu vystúpiť aj študenti z okolitých krajín, ktorí boli vybratí v rámci národných kôl, organizovaných pre študentov maďarskej národnosti, resp. pre študentov, ktorí napísali prácu ŠVOČ v maďarskom jazyku.

Ako študentka Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy FSŠ UKF som mala možnosť dvakrát vystúpiť s príspevkom na tejto konferencii a získala som veľa skúseností, veď som mohla súťažiť so študentmi, ktorí sa vo svojej vedeckej činnosti zamerajú na podobné jazykovedné témy, ako ja,  zároveň vyjadrenia členov odbornej  poroty a posudky recenzentov formovali moje myslenie a pohľad na jazykovedné problémy, ktoré boli prezentované na konferencii.

Tento rok som sa na konferencii mohla zúčastniť ako pozorovateľka a spolu s učiteľmi nášho ústavu som mohla sledovať vystúpenie študentky nášho ústavu, Réky Bartalosovej, ktorá v sekcii Literatúra pre deti a mládež vystúpila s príspevkom Po stopách Agathy Christieovej. Myslím si, že odviedla úctyhodnú prácu a svojím kvalitným vystúpením zaujala publikum. Okrem nej reprezentovali Slovensko dvaja študenti Univerzity Komenského v Bratislave, Fanni Kárpárthyová a Benjamin Jablonský.

V rámci konferencii odznelo viac ako 40 príspevkov, okrem toho organizátori pripravili pestrý program, ako športové hry, hľadanie pokladov, kvízy, tematické vystúpenia a koncert poézie v podaní skupiny Pandy of Princess. Delegácia nášho inštitútu mala možnosť navštíviť reprezentatívne priestory univerzity, kde nás sprevádzala prodekanka pre vedu a výskum, dr. Andrea Bölcskeiová. Aj touto cestou jej ďakujeme za  výnimočný zážitok.

Účasť na študentskej vedeckej konferencii, kde odzneli naozaj kvalitné príspevky,  je pre nás všetkých v mnohých aspektoch poučná. Okrem získavania skúseností, rozširovania rozhľadu a osvojovania si nových prístupov pomáha budovať dobré kolegiálne vzťahy a v neposlednom rade upevňovať vzťah učiteľ - študent. Ďakujeme organizátorom konferencie za túto príležitosť a tešíme sa na ďalší ročník v roku 2025!

OTDK 2023 01

OTDK 2023 02