Učiteľstvo maďarského jazyka a literatúry v kombinácii

Bakalárske štúdium

Študijný odbor 38. Učiteľstvo a pedagogické vedy
Forma štúdia denná
Dĺžka štúdia 3 roky
Garant prof. PaedDr. Kristian Benyovszky, PhD.
Získaný titul Bakalár (Bc.)
Nadväzujúce študijné programy magisterský študijný program
Učiteľstvo maďarského jazyka a literatúry v kombinácii
Pracovisko ÚSTAV MAĎARSKEJ JAZYKOVEDY A LITERÁRNEJ VEDY
Informácie Pre koho je študijný program určený, predmety, užitočné informácie

Charakteristika študijného programu

Absolvent ovláda základnú štruktúru a obsah disciplín svojej predmetovej špecializácie, má prehľad o hlavných výskumných oblastiach, metódach a postupoch lingvistiky a literárnej vedy. Má základné teoretické vedomosti z oblasti fonetiky a fonológie, morfológie, lexikológie, syntaxe, štylistiky a textológie maďarského jazyka. Absolvent má základné vedomosti z teórie literatúry a intermediality, pozná vývinové etapy, smery a prúdy maďarskej a svetovej literatúry, ich hlavných predstaviteľov a kľúčové diela. Absolvent je schopný komplexného jazykového rozboru a interpretácie umeleckých textov rôznej žánrovej proveniencie. Absolvent disponuje teoretickými vedomosťami a praktickými zručnosťami z oblasti kontroly a korekcie pravopisu maďarského jazyka. Je schopný nadobudnuté teoretické poznatky z oblasti jazykovedy a literárnej vedy primerane aplikovať vo vyučovacom procese. Absolvent ovláda princípy, stratégie a formy hodnotenia priebehu a výsledkov výchovno-vzdelávacích činností a učenia, má základnú skúsenosť s hodnotením žiakov podľa stanovených kritérií (štandardov) vzhľadom na ich vývinové a individuálne osobitosti, schopnosti, záujmy a výsledky a podporuje procesy sebahodnotenia dieťaťa, podporuje samostatnosť, aktivitu žiakov a ich kooperatívne a komunikačné zručnosti.

Uplatnenie absolventa

Absolvent bakalárskeho študijného programu Učiteľstvo v kombinácii sa uplatní ako:

- Vychovávateľ, ktorý poskytuje výchovu a vzdelávanie žiakom v školskom zariadení, mimoškolskom alebo voľnočasovom zariadení, kde sa podieľa na uskutočňovaní výchovného programu a zodpovedá za kvalitu priebehu a výsledky výchovy a vzdelávania v čase mimo vyučovania.

- Pedagogický asistent, ktorý podľa požiadaviek učiteľa, vychovávateľa alebo majstra odbornej výchovy a v spolupráci s odbornými zamestnancami vytvára rovnosť príležitostí vo výchove a vzdelávaní, pomáha žiakovi alebo skupine žiakov pri prekonávaní architektonických, informačných, jazykových, zdravotných, sociálnych alebo kultúrnych bariér.